ارائه امکانات ویژه کتابخانه‌ها در روزهای کرونایی

دسترسی به کتاب های الکترونیکی دیجیتال

برخی کتابخانه ها و نهادها در ایام تعطیلات، کتاب ها و مقالات الکترونیکی خود را به صورت آزاد در دسترس علاقه مندان قرار دادند که جهت بهره مندی طلاب معرفی می شوند.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل، همزمان با شیوع بیماری کرونا در کشور، پویش «در خانه بمانیم کتاب بخوانیم» جهت ترغیب مردم به خانه ماندن و رفع این بحران در قم راه اندازی شد که این پویش با استقبال ملی همراه بود.

در همین راستا، بسیاری از سازمان‌ها و نهادهای پژوهشی و فرهنگی به صورت رایگان، کتاب‌ها و مقالات خود را به صورت الکترونیکی در اختیار کاربران قرار داده است، همچنین برخی کتابفروشی‌ها کتاب‌های خود را با ۲۰ درصد تخفیف و پیک رایگان در اختیار مردم قرار می‌دهند.

کتابخانه جامعه الزهرا علیهاالسلام جهت بهره مندی طلاب و پژوهشگران از کتب و مقالات ارائه شده، به معرفی برخی سایت‌ها و پایگاه‌ها پرداخته است که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید:

 دسترسی رایگان به بیش از هشت میلیون عنوان کتاب‌ و مقاله در پایگاه‌ مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری

مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) به نشانی www.ricest.ac.ir با توجه به همکاری‌های گسترده در جهت مقابله با شیوع ویروس کرونا (کووید ۱۹) و با هدف ایفای نقشی هرچند کوچک در شرایط خاص پیش آمده، دسترسی به کتاب‌ها، مقالات علمی فارسی، انگلیسی و عربی و نیز مقالات نشریات و کنفرانس‌ها را به صورت رایگان تا پایان فروردین سال جاری فراهم کرده است.

بنا بر این گزارش، مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با دارا بودن طیف وسیعی از پایگاه‌ها و منابع اطلاعات علمی (نظیر پایگاه اطلاعاتی مقالات تمام متن فارسی، پایگاه اطلاعاتی مقالات همایش‌های ایران و غیره) نقش مهمی را در تامین نیازهای اطلاعات علمی جامعه علمی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه ایفا می‌نماید.

عمده این اطلاعات و منابع به صورت برخط تهیه شده و از طریق وبگاه سازمان به آدرس www.ricest.ac.ir قابل دسترس است

عرضه رایگان نسخه الکترونیکی کتاب‌های انتشارات دانشگاه تهران

با توجه به مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و عدم دسترسی پژوهشگران، استادان و دانشجویان گرامی به منابع علمی، مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران همه کتابهای الکترونیکی خود را از ابتدای فروردین ۱۳۹۹ به صورت رایگان در اختیار همه علاقه مندان قرار می‌دهد. برای دریافت کتابها می‌توانید به اپلیکیشن کتابخوان فیدیبو یا کتابخوان مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران مراجعه فرمایید.

صفحه کتابخوان الکترونیکی مؤسسه برای دریافت نسخه اندروید و نسخه ویندوز کتابخوان به نشانی https://press.ut.ac.ir/help?menu=۱۴ قابل دسترسی است.

دسترسی از راه دور به کتابخانه ملی ایران

سازمان‌ اسناد و كتابخانه‌ ملي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ مؤسسه‌اي‌ آموزشي‌، پژوهشي‌، علمي‌ و خدماتي‌ است‌ كه‌ اساسنامه‌ آن‌ به‌ تصويب‌ مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ رسيده‌ است‌ و رياست‌ عاليه‌ آن‌ با رئيس‌ جمهوري‌ است‌.

شكل‌گيري‌ رسمي‌ كتابخانه‌ ملي‌ به‌ سال‌ ۱۳۱۶ بازمي‌گردد. در سال‌ ۱۳۵۸ مركز خدمات‌ كتابداري‌، و در سال‌ ۱۳۷۸ سازمان‌ مدارك‌ فرهنگي‌ انقلاب‌ اسلامي‌ در كتابخانه‌ ملي‌ ادغام‌ شدند و سرانجام‌ در سال‌ ۱۳۸۱ با تصويب‌ شوراي‌ عالي‌ اداري‌، كتابخانه‌ ملي‌ و سازمان‌ اسناد ملي‌ با هم‌ ادغام‌ شدند و سازمان‌ فعلي‌ شكل‌ گرفت‌. اكنون‌ اين‌ سازمان‌ در دو ساختمان‌ مستقل‌ «كتابخانه‌ ملي‌ ايران‌» و «گنجينه‌ اسناد ملي‌ ايران‌» فعاليت‌ دارد.

دسترسی به کتابخانه ملی دیجیتال این سازمان که بدون محدودیت و به صورت رایگان ۲۳ هزار و ۳۰۰ کتاب را برای مطالعه برخط در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است از تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ برای اعضا از خارج از سازمان باز خواهد شد.

اعضا می‌توانند برای دسترسی به این کتابخانه از طریق آدرس http://dl.nlai.ir و با وارد کردن شماره عضویت به عنوان شماره کاربری و کدملی به عنوان پسورد از مدارک کتابخانه دیجیتال استفاده کنند.

در این سایت، امکان کتابخوانی در موضوعات مختلف وجود دارد. کتاب‌ها به صورت کامل اسکن شده و متن کامل آنها روی سایت قرار گرفته است. در صورت عضو شدن در این سایت می‌توان کتابخانه شخصی ایجاد کرد و کتاب‌های مورد علاقه را به صورت مجازی کنار هم قرار داد.

دسترس‌پذیری این اسناد با دستور رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تا پایان فروردین‌ سال آینده در اختیار کاربران قرار گرفته است.

همچنین در وب سایت کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان ایران به نشانی http://icnl.nlai.ir علاوه بر کتاب، مجلات، کتاب صوتی و پادکست‌هایی که مخصوص کودکان و نوجوانان تهیه شده هم قابل استفاده است. ضمن اینکه اخبار حوزه کودک هم در این سایت قابل مشاهده و استفاده است.

کتابخانه دیجیتالی تبیان با بیش از ۱۰۰ هزار منبع الکترونیکی رایگان

کتابخانه دیجیتالی تبیان به نشانی https://library.tebyan.net با گذشت یک دهه از فعالیت خود توانسته ضمن ارتقای استاندارهای بین المللی و ارتقای خدمات به کاربران، منابع رایگان خود را در سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی به بیش از ۱۰۰ هزار منبع برساند.

از دیگر ویژگی‌های برجسته این کتابخانه می‌توان به فهرست‌نویسی منابع براساس استاندارد بین‌المللی و نیز استفاده از اصطلاحنامه‌های فرهنگى فارسى«اصفا» و «علوم اسلامی» به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی برای دسته بندی موضوعی منابع اشاره کرد.

دسترسی به کتابخانه دیجیتال نور

بانک اطلاعات تخصصی کتاب‌های علوم اسلامی نورلایب به نشانی https://www.noorlib.ir در حال حاضر دارای ۳۸ هزار جلد کتاب است که در حدود ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار صفحات متن و تصویر را در بر می‌گیرد و به عنوان یکی از بزرگترین کتابخانه‌های تخصصی معارف اسلامی، با قابلیت‌های فراوان پژوهشی و ابزارهای تحقیقاتی در خدمت محققان و پژوهشگران محترم است.

کتابخانه آنلاین کشور

در این کتابخانه به نشانی http://infoketab.ir تعداد بسیار زیادی کتاب ارزشمند قرار دارد تا کاربر بتواند با استفاده از این سامانه در هزینه دسترسی به اطلاعات به‌روز و آموزشی در زمینه‌های مختلف صرفه جویی نماید.

برای سهولت کار کاربران برای کار با سایت و عضویت در زیر منوی راهنما در بالای سایت توضیحاتی جهت عضویت و فعال سازی حساب کاربری داده شده است همچنین در صورت نیاز به محتوای خاص موضوع یا محتوا مورد نظراز طریق بخش تیکتینگ (بعد از عضویت در سایت) یا از بخش تماس با ما به سایت اطلاع داد تا در اسرع وقت محتوای مورد نظر کاربر را در سایت قرار داده شود.

کتابخوان الکترونیکی مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران

كتابخانۀ مركزي و مركز اسناد دانشگاه تهران بزرگترين كتابخانۀ دانشگاهي ايران است و مجموعه‌اي غني و گسترده از منابع گوناگون در زمينه‌هاي مختلف علوم و فنون و ادب را در برمي‌گيرد.

آدرس وب سایت این کتابخانه به نشانی http://library.ut.ac.ir است.

اين كتابخانه در كنار كتابخانه‌هاي تخصصي دانشكده‌ها كه هر يك برحسب نيازهاي علمي و آموزشي ويژة خود به وجود آمده‌اند، بيشتر به امر پژوهش اختصاص دارد و به گردآوري آثار مربوط به مطالعات اسلام‌شناسي، ايران‌شناسي و شرق شناسي مي‌پردازد.

مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران در جایگاه نخستین ناشر دانشگاهی، در عرصه نشر الکترونیک نیز پیشتاز بوده و توانسته با عرضه کتابخوان الکترونیکی به نشانی https://press.ut.ac.ir/help?menu=۱۴، گامی مؤثر در نشر این گونه کتاب‌ها بردارد. برنامه کاربردی کتابخوان الکترونیکی مؤسسه انتشارات دانشگاه تهران هم‌اکنون قابلیت نصب در سیستم‌عامل‌های android و windows را دارد. کاربران می‌توانند با نصب این برنامه و ایجاد حساب کاربری  به مطالعه فهرست و مقدمه کتب بپردازند و چنانچه آن کتاب را مطابق نیاز خود دانستند، آن را خریداری کنند. نکته شایان توجه آنکه،‌ هر کاربر می‌تواند از حساب کاربری خود در سه دستگاه استفاده کند و پس از خریداری کتاب، به صورت آفلاین اقدام به مطالعه کتاب خود کند. امکانات متعددی برای راحتی پژوهشگران و کاربران گرامی در این برنامه کاربری در نظر گرفته‌ شده است.

کتابخانه تخصصی آنلاین شهر دانش

كتابخانه پژوهشکده حقوقي شهر دانش با هدف توسعه خدمات خود و ايجاد بسترهاي مناسب براي تسهیل انجام پژوهشهای حقوقی با بهره گیری از فناوری‌های روز، اقدام به سرمایه‌گذاری و راه‌اندازي كتابخانه تخصصی آنلاين كرده است.

اساتيد،‌ دانشجويان، پژوهشگران و به طور كلي همه حقوقدانان و متقاضيان استفاده از كتابخانه از راه دور كه فرصت و امكان مراجعه حضوري به ساختمان كتابخانه برايشان مقدور نيست، مي‌توانند با عضويت در كتابخانه آنلاين، فارغ از محدوديت زماني و مكاني، از طريق اينترنت از منابع کتابخانه با دسترسی به متن کامل آثار استفاده كنند.

این کتابخانه تخصصی به نشانی http://sdil.ac.ir در دسترس علاقه مندان است.

دسترسی آزاد به متن کامل پایان نامه‌ها و منابع دیجیتال کتابخانه آیت‌الله العظمی بروجردی

کتابخانه آیت الله بروجردی در راستای تسهیل فرایند پژوهش و کمک به پژوهشگران امکان جستجوی رایگان و آزاد (بدون نیاز به نام کاربری و رمز عبور) و دسترسی به متن کامل همه منابع دیجیتال این کتابخانه را برای همه افراد عضو و غیر عضو این کتابخانه در هر نقطه ای از دنیا فراهم کرده است.

همچنین کاربران می‌توانند در همه پایان نامه‌های این کتابخانه جستجو کرده و متن کامل همه پایان نامه‌ها را بدون محدودیت مشاهده کنند.

همه مخاطبان عضو و غیرعضو این کتابخانه می‌توانند با مراجعه به سایت کتابخانه و جستجو در نرم افزار منابع اطلاعاتی به صورت آزاد و رایگان، بدون نیاز به نام کاربری و رمز عبور در همه منابع اطلاعاتی این کتابخانه شامل کتاب‌های چاپی، سنگی، نسخ خطی، سربی، پایان نامه ها، نشریات، جزوات و ... جستجو کرده و اطلاعات کتابشناختی منابع را مشاهده کنند. در مورد منابعی که متن دیجیتال آنها موجود است، کاربر می‌تواند متن کامل منبع را نیز مشاهده کند.

در وب سایت http://www.blib.ir/libportal، امکان جستجوی آزاد، رایگان و مشاهده متن کامل پایان نامه‌های حوزوی و دانشگاهی موجود در کتابخانه آیت الله بروجردی در هر نقطه از جهان فراهم شد.

بخش کتابخانه دیجیتال کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی مشتمل بر قالب‌های اطلاعاتی متنوعی است. یکی از این قالب‌های اطلاعاتی، پایان نامه‌های حوزوی و دانشگاهی موجود در این کتابخانه می‌باشد.

حدود ۶ هزار عنوان پایان نامه ‌ حوزوی به زبان عربی و فارسی در موضوعاتی چون «قرآن و حدیث، فقه، اصول و رجال، تاریخ، اقتصاد اسلامی، خانواده و مشاوره، علوم سیاسی، علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی» به صورت دیجیتال در دسترس کاربران قرار دارد. همچنین حدود هزار عنوان پایان ‌نامه عربی حوزوی از سایر کشورهای اسلامی موجود در این مجموعه نیز در دسترس کاربران قرار گرفته است.

دریافت تصویر خبر

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری:

نظرات

نظری هنوز ارسال نشده است

ارسال نظر